Коментари од вино мајстори

20170825165810_4319

Fongyee Вокер, MS:
Иако едноставна, Changyu Zenithwirl има добар вкус. Верувам дека, всушност, за младите потрошувачи почетник, некомплицирано, N и пријатен овошен вина се добри вина.

20170825164923_2446

Брајан К. Julyan MS, извршниот директор на Меѓународниот сомелиер еснаф:
Changyu Zenithwirl не е комплицирано, но е точно погодна за нас да се пие секој ден. Чувството за пиење Zenithwirl е кул и вкусни, N и цената е исто така погоден за секојдневно пиење.

20140307135129_4484

Роберт Tinlot
Роберт Tinlot, Главниот судија Оценка одбор на национален институт des ознаки d'Origine (INAO) и почесен претседател на ОИВ., Оценета суво црвено вино Changyu Пионер визбата кога присуствуваше на 3-ти Yantai Меѓународниот вински шоу
"Ова е светска класа ремек-дело! Таа има длабока и богата арома, и големи и елегантен структури. Својата текстура е мазна како кадифе. Само црвено вино на високо ниво со години историја може да има таков вкус. "

20140123144043_2500

Ив Bénard, поранешен претседател на ОИВ, истакна кога тој го посети Пекинг Шато Changyu Afip Глобал во 2009 година:
"Преку посета и дегустација во Afip, видовме голем потенцијал во кинески вино од грозје, што нè тера пријатно изненаден и шокиран Changyu Afip. постави нов бенчмарк за меѓународна Шато. "

20140123150433_9843

Клаудија Инес Quini, присутни претседателот на ОИВ оценета ледено вино на златни ниво дијамант од Шато Changyu Златен ледено вино долина во Liaoning кога таа присуствуваа 7 Yantai Меѓународниот вински шоу во 2013 година:
"Changyu ледено вино е особено вреди да се пофали, а тоа е ретка гроздобер вино, со прекрасен мирис и вкусни вкус. "

xty

Федерико Castellucci, генерален секретар на ОИВ оценета Каберне Совињон на Ningxia Шато Changyu Мозер XV кога присуствуваше 7 Yantai Меѓународниот вински шоу во 2013 година:
"Ако 100 поени е полн марка да се оцени овој вино, јас ќе го даде 92 поени, што е речиси резултат од гренд-слем. "

20140123150025_4062

Jancis Робинсон MW, еден од авторите на светската мапа на вино и грозје, а британската господар на вино напиша во најдобро вино во Кина во својата колумна на Фајненшл тајмс објави на 20 септември, 2013 година:
"Changyu еднаш беше пионер во Шандонг е винската индустрија, а сега тоа е апсолутно предводник во индустријата. "

20140123150237_0468

Грофот Џон U Salvi MW, претседател на Британската вино и асоцијација духови и глобалната господар на вино изрази кога тој го посети Changyu во 2013 година:
"Ако каберне совињон на Пекинг Шато Changyu Afip Глобал е погодна за вечера, јас би сакал да има некои каберне совињон на Ningxia Шато Changyu Мозер XV за ручек. "

20140123145905_1718

Дебра meiburg, MS:
Виното на Шато Changyu Мозер XV Ningxia има арома на италијански тартуфи.

З.Т.

Марк Pardoe MW, директор за јавни набавки британското кралско винар BBR, член на британската влада советодавен комитет Lancaster House визба набавки, и господар на вино, посочи кога ја прифати интервју за Гардијан во 2013 година:
"Changyu покажува како да се интегрираат професионална подготовка на технологијата на производители на вино "од" стариот свет "и" новиот свет ", со цел да се создаде прва класа вино."

20140123150548_2968

Фиона Бекет, британски храна колумнист, објави дегустација на белешки за појавување Храна & Вино за оценување 2009 ледено вино на златни ниво дијамант од Шато Changyu Златен ледено вино долина во Liaoning во 2013 година:
"вино Мразот не е доста скапо, но тоа е многу вкусни, со пријатен мирис на лимон, и благ вкус на портокал. Мислам дека тоа е дури и повеќе поставен од оние на синиот дијамант и црни дијаманти кои се поскапи. "

20140303171309_2968

Андреас Ларсон, шампион на 12-ти Светски сомелиер конкуренција на АСИ, 2008 Слика Победник на шведскиот Институт за вино оценета 2002 Каберне Совињон на Пекинг Шато Changyu Afip Глобал во 2011 година:
"Ако тоа е во однос на слепи дегустација на конференцијата, Changyu Afip има апсолутна сила да ја преиспита вино Chateau ".

20140123144556_0781

Хендрик Тома MS, господар на сомелиер во Германија и домаќин на Вино стратегија програма на НДР ТВ оценета ледено вино на златни ниво дијамант од Шато Changyu Златен ледено вино долина во Liaoning:
"Нејзиниот квалитет е толку одличен тоа што ме изненади Таа има длабочина. и вештините на германскиот ледено вино технологија подготовка. сигурен сум дека виното ќе имаат повеќе проширениот пазар во наредните години. "

20140123150146_7656

Хју Џонсон, еден од авторите на светската карта на вино, експерт во британскиот поле оценување на вино, изразена кога тој ја прифати ексклузивното интервју на Бил Saporato, новинар од американско време во октомври, 2013 година
"Виното на Ningxia Шато Changyu Мозер XV лесно може да се смета како вино слични на Бордо. Ова е зголемувањето на голема моќ на индустријата. "

20140123144401_0312

Стивен Spurrier, иницијатор на Париз Вино-дегустација и британски познатиот вински критичар оценета Changyu Каберне во 2011 Светскиот самит вино Outlook:
". Тоа вкусови прекрасни со мазна вкус"

20140123145649_6093

Роберт Џозеф, основач на британскиот магазин International Wine, поранешен претседател на IWC, оценета 2009 суво црвено вино на Шанкси Шато Changyu Реина во 2013 година:
"Виното е полно тело, со меки танини Постојат вкусови на капина, вишна и ванила.. тоа е со избалансирана структура и долго вкус ".

20140123145150_3125

Роберт Џозеф, основач на британскиот магазин International Wine, поранешен претседател на IWC, оценета 2009 суво црвено вино на Шанкси Шато Changyu Реина во 2013 година:
"Виното е полно тело, со меки танини Постојат вкусови на капина, вишна и ванила.. тоа е со избалансирана структура и долго вкус ".

20140123145440_7031

Тиери Desseauve, заеднички уредник и одговорен уредник на Водич Bettane & Desseauve кон вина од Франција и ко-основач на Bettane + Desseauve, независна агенција за вино дегустација, агенција вино дегустација сумирани по дегустација на 10 видови на Changyu вино за време на неговата посета во Yantai во 2013 година:
"виното на Changyu има силно чувство на" стариот свет ", кој е елегантен и прецизен различни вино, различни региони и различни оценки делат истата филозофија на вино.".

20140123142521_0625

Џонатан Реј, познатиот британски вински критичар, писателот на Се за вино и Како да го купите вино и други книги, и вино колумнист на Дејли Телеграф, посочи кога тој го посети Yantai во 2012 година:
"Changyu Каберне е веќе зрел бренд, и тоа е претставник на кинеската вино. "

20140303174847_2968

Д-р Џејми Гуд, 2012 Годишен Слика награда и најдобра блогер на IWSC и основач на www.wineanorak.com објавени дегустација на вино белешки за оценување Changyu Каберне во 2012 година:
"прекрасна вкус Арома како вина од Лоара, со еластична вкус, атрактивен арома на цреша овошје и зелен лиснат. Има вкус слатко, мирисна и многу мазна, кој свиленкаста текстура и умерен тело. "

20140320152653_6562

Д-р Хозе Vouillamoz, основач на www.wineanorak.com, со 2012 Годишна награда слика и најдобра блогер на IWSC објавени дегустација на вино белешки за оценување Changyu Каберне во 2012 година:
"прекрасна арома на вкус како вина од Лоара, со еластична вкус, привлечна арома на цреша овошје и зелен лиснат. Има вкус слатко миризливи и многу мазна, кој свиленкаста текстура и умерен тело. "

20140317111126_3906

Хуанг Yali, почесен претседател на Les Amis d'Escoffier општество и почесен советник на Хонг Конг Здружението сомелиер, оценета Changyu Пионер визба 1912 Pinzhongliquan:
"На суво црвено вино од Changyu Пионер визба може да се користи како еден од највисоко ниво претставник на кинески вино . Нејзината боја, мирис и вкус, покажуваат дека има одличен квалитет, и ќе вкус подобро по 15 години. "

20140529101148_3906

"Таа има овошна арома, и добри даб. Таа има силен вкус на ванила, богати и мек вкус, со добра издржливост, и може да се спореди со поволни истата година на француски коњак".

20140529101851_3593

"Постојните ниво на Coyam производи е многу повеќе од многу производители на коњак. За процесот на дестилација, тим Coyam истражуван детали од многу различни аспекти, како и сите детали од истражувањето се овозможи на постојните Coyam производи со висок квалитет."

20141110092016_6305

По вкус Changyu AFIP суво црвено вино (Чувствувате вина), Франк Kammer рече дека Changyu AFIP суво црвено вино во 2009 година (врвно вино) беше на стилот на "Napa" со арома на зрели Морело, BlackBerry џем и црна рибизла. Кадифена нежни танини создаде хармоничен чувство со добар потенцијал за понатамошен развој. Changyu AFIP суво црвено вино во 2010 година (врвно вино) покажа стилот на "Бордо" со елегантен и зрела арома мешање со овошен вкус на темно слива и црна рибизла, оставајќи прекрасен вкус.

По вкус Changyu Мозер IV суво црвено вино, Френк Kammer рече дека Changyu Мозер IV суво црвено вино во 2008 година бил сложен и вкусни со арома на шумски плодови, како што се диви сливи и брусница, црвена конзервирано овошје и суви хербални лекови. Тоа беше весела и избалансиран како ѕид како мирен и да се натпреваруваат со супериорен вкус танинска структура и пријатен и свеж вкус. Ова вино е единствен во секој случај.

20170825165100_1988

Роуз Мари Браун MW: Changyu Нобл змеј има полно тело и свеж црн овошна арома и не натераа нас да се мисли на црвено вино од Бордо, но тоа е повеќе од тоа. Кога е во устата, таа може да се почувствува зрели и полно тело овошна арома, во која вкус кедар се чини дека доаѓа од зрели мали дабови, вкусот на средниот дел е обичен зелени лисја, а на вкус е полн со парична казна и силна танини вкус, со што целата вино имаат чувство на structure.When посета на Шато Changyu во Yantai последен пат, уникатен пиење чувство на виното ги надмина очекувањата и квалитетот superexcellent остави длабок впечаток врз неа. Несомнено, N е апсолутно вреди да се дегустација.

20140529102650_6250

"Тоа е кафена боја со малку оган црвена, која е убава боја. Аромата на даб е многу удобно. Постојат Лимузен elecampane, се зголеми вкус, бадем џем од праска, и очигледно цвет мирис. Има вкус чиста и горчлив вкус, но многу удобно. Таа има повеќе историја отколку обичните Cognac XO во кинескиот пазар, и припаѓа на дополнителни нивоа (25-30 години). " --By Роберт Leaute, познатиот француски коњак дегустација assayer, а во моментов претседава францускиот ЗЕК Коњак професионални лабораториски експеримент анализа.)

20140127152741_6718

Jeannie Чо Ли MW, првиот азиски добивање на MW вино квалификација и вино господар со книгата "азиски непцето" објави дегустација белешки во 2013 година да се оцени 2008 Каберне Совињон на Шато Changyu Мозер XV:
"За разлика од многу кинески Каберне Совињон и Мерло меша црвено вино, ова вино има прекрасен вкус. тоа е во длабока црвена, со силна арома на капини и цреши. Солидна танини се задржуваат под алкохолна јачина од само 12,5%. има вкус како кадифе. меки танини и вкус на даб покажуваат дека стареењето технологија се користи мудро и претпазливо. "


WhatsApp Онлајн Chat!